História súboru

   Začiatkom 50. rokov bolo v meste Skalici prajné prostredie pre rozvíjanie rôznych kultúrnych aktivít spojených s ľudovými tradíciami, ktoré vyústilo až do založenia folklórneho súboru Skaličan v roku 1954. Už v roku 1950 totiž existovala cimbálová hudba pri hudobnej škole a v roku 1952-53 sa príchodom nových učiteľov vytvorila ďalšia hudba s primášom Jánom Králikom. Príležitostne vystupovala s hudbou aj spevácka skupina.

      V máji 1954 bol MUDr. Miroslav Krupka, súčasne primáš ľudovej hudby, iniciátorom myšlienky, aby patronát nad súborom prevzal Závodný výbor pri Nemocnici v Skalici. Keďže väčšina muzikantov pracovala v nemocnici (dokonca v kuloároch folkloristov nazývali skalickú hudbu "doktorskou"), táto myšlienka našla kladnú odozvu.

      Odvtedy nastalo obdobie plné súborových vystúpení, zájazdov, sústredení a nácvikov ale najmä často tvrdej práce, odriekania si voľného času pre túto ušľachtilú záľubu. Medzi osobnosťami, ktoré pracovali vo vedení folklórneho súboru Skaličan, sa objavujú mená, ktoré sú známe aj z iných spoločensko-kultúrnych aktivít, napr. MUDr. Miroslav Krupka, Pavol Fürstenzeller, MUDr. Igor Chaloupka, RNDr. Anton Dinka. Tancom sa zaoberali najmä Mgr. Antónia Chaloupková, RNDr. Anton Dinka, Mgr. Marcela Michalovičová a ďalší externí pracovníci v oblasti hudobno-tanečného folklóru. V činnosti súboru mala vždy vysoký umelecký kredit ľudová hudba, o čo sa pričinili napr. jej primáši, už spomínaný MUDr. Miroslav Krupka, Bohuš Vančura, Ing. Janko Klinda, Milan Zelenka, MUDr. Jozef Rambousek, PaedDr. Peter Vašečka, MVDr. Juraj Kulčár, PhDr. Peter Michalovič a niekoľkoročný vedúci hudby František Zemánek.

     Veľa mien by sme museli vymenovať v spojitosti s tancom, spevom, starostlivosťou o kroje atď., za všetkých napr. Ján Macháček, Pavel Poustka, Mária Marťanová, Anton Pavčo, Ľudmila Pardubská a ďalší.

      Dňa 8. apríla 1998 sme sa zaregistrovali na MV SR ako Občianske združenie FS Skaličan. Cieľom združenia je uchovávať a rozvíjať ľudové hudobné a tanečné tradície svojho regiónu, s príležitostným zameraním na celoslovenské reálie ľudovej kultúry a šíriť toto folkloristicky spracované ľudové umenie medzi obyvateľstvom.

 
Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie